Diş Çürüğü Tedavisi (Konservatif Diş Tedavisi)

EN HIZLI YÖNTEM

Diş Çürüğü Tedavisi (Konservatif Diş Tedavisi)

Diş Çürüğü Tedavisi
Diş çürüğünü dolgu veya kanal tedavisi gibi yöntemler ile  tedavi etmek mümkündür.
Çürüğün tedavisinden daha çok çürük oluşumunu engellemeye yönelik bakım ve koruma asıl hedef olmalıdır.
Bu amaçla çocuk yaşta dişler üzerine flor uygulamaları yapılabilir.

Diş hekimi kontrolü için belirli periyotlarda (genellikle altı ayda bir) diş hekimi kontrolü tavsiye edilir. Çocuğa fırçalama alışkanlığı kazandırmak ve her seferinde en az 2 dakika süresince dişlerini fırçaladığından emin olmak gerekir. Bu sayede bak azalacak ve daha az olacaktır.

Gösterilen bütün çabalarına rağmen üzerinde çürük oluşan dişin mine tabakasındaki bölüm kazınarak temizlenir. Bu sayede çürüğün ilerlemesine engel olunur.

Çürük olan bölge diş hekimi tarafından temizlenir. Dönen aletler ile yapılan bu temizleme sırasında ağrı hissetmezseniz. Ancak ilerlemiş diş çürüklerinde pulpa odasına yakın olan bölgelerde kazıma işlemleri sırasında ağrı hissedilebilir. Ağrıyı engellemek için lokal anestezi yeterli olacaktır.

Diş Çürükleri derinliğine göre sınıflandırılmaktadır.
E1 Yeni başlamış diş çürüğü
E2 Mine seviyesinden dişin dentin seviyesine yaklaşan çürük kadar ilerlemiş çürük safhası.
D1 Dentin seviyesinde çürük varlığı.
D2 Dentin alt tabakalarına ulaşmış ancak pulpasına kavuşmamış diş çürüğü aşamasıdır.
D3 diş sert dokularına geçerek pupa odasına ilerlemiş çürükler ver.
Çürük dişin alt tabakalarında ilerlemiş ise yapılacak diş dolgusunun ömrü de az olur. Dişin dolgu sonrası soğuk sıcak hassasiyeti de artar.

Diş çürükleri için kullanılan diş dolguları
Diş dolgu malzemesi olarak eskiden amalgam kullanılıyordu. Günümüzde estetik olarak dişin rengini taklit eden estetik kompozit malzemeler kullanılır. Hem çiğneme basınçlarına dayanıklı hem de son derece uzun ömürlü kullanabileceğiniz diş dolgularınız oluyor.

Diğer bir çürük dişi tedavi yöntemi de inley onlay uygulamalarıdır. Doğrudan veya dişin ölçüsü alınarak üretilebilir. Uzun ömürlü ve estetik dişlere sahip olabilirsiniz.​

Comments are closed.