Laminate Veneer – Porselen Lamina Diş Kaplama

EN HIZLI YÖNTEM

Laminate Veneer - Porselen Lamina Diş Kaplama

Laminalar genellikle ön dişlerde uygulanan çok ince porselenlerdir.
Laminate Veneer porselen lamina dişlerin sadece ön yüzeyinden minimum madde kaldırmak suretiyle dişe yapıştırılan porselen yapraklardır.
Çok ince kalınlıktaki bu yapraklar istenen renk boy ve formlarda özel hazırlanmakta ve dişin ön yüzeyine yapıştırılmaktadır.
Bu yöntemde dişten çok az mine dokusu kaldırılır.Bu sebeple yapılabilecek en koruyucu tedavi şeklidir.
Laminate Veneer  çok ince olması metal içermemesi ve ışık geçirgenlik özellikleriyle gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek kalitede memnun edici sonuçlar vermektedir.
İşlemin uygulanması çok basit olup kısa sürelidir.Öncelikle hastadan ölçü alınmaktadır.Ve laboratuvarda örnek bir model çalışması yapılır.
Hasta dişler henüz kesilmeden bitiş aşamasını bu model üzerinde görmektedir.Daha sonra ağrısız bir işlem ile dişler prepare edilir.Ana ölçü alındıktan sonra geçici veneer yapıştırılır.Böylece dişlerin dış etkilerden korunması sağlanır.
Laboratuvarda son ölçüye göre model oluşturulur ve porselen laminalar hazırlanır.Özel bir teknikle ve yapıştırıcı resin adı verilen materyal ile dişlere yapıştırılır.Yapıştırma işlemi sonucunda laminaları dişten ayırmak mümkün değildir.Bu yüzden kırılmaya karşı çok dayanıklıdır.
Porselen laminalarda uygun yapıştırma ve porselenin kullanılması ve uzman doktorlarca yapılması kullanım ömrü açısından son derece önemlidir. Bundan sonra hastaların uygulaması gereken iyi bir ağız bakımı sayesinde, uzun yıllar ilk günkü takıldığında olduğu gibi kişilere hizmet edebilir.
Porselen laminalar renkleşme sorunu olan ön diş gruplarındaki dişlerde
Düzensiz, çarpık ve seviye sorunu olan eğri dişlerde
Birbirinden ayrık olan dişlerde
Eskimiş, büyük ve renk sorunu olan dolgularda
Aşınmış ve kırık dişlerin restorasyonunda
Diş beyazlatma işlemiyle tedavi edilememiş, antibiyotik ve aşırı miktarda flor kullanımıyla oluşmuş renk değişimlerinde
Kozmetik açıdan hastanın dişlerinden memnun olmadığı hallerde porselen laminalar uygulanabilir.

Comments are closed.